Paberi valmistamine

Pabereid võib väga lihtsalt ja koduste vahenditega valmistada igaüks. Protsess on lihtne ja tavaliselt on kohe esimesed kogemused meeldivad ja hasartitekitavad. Järgnevalt inglise keelne videoklipp, kus on juttu kodusest paberivalmistamisest:

http://www.youtube.com/watch?v=UlX87tvei7c

 

Paberi valmistamise ajalugu

Kuigi nimetus paber on tulnud papüüruse taime järgi, mida kasvab külluslikult Niiluse jõe kallastel, siis tõeline paber on tehtud tselluloosi kiudude mössist, mida on võimalik saada näiteks puidust, puuvillast, linast.

Papüürus

Kirjutamise ja joonistamise aluse valmistamiseks töödeldi papüüruse tüve alumisi osasid. Pressiti kokku ja kuivatati. Papüürus ilmus kasutusse juba 2400 aastat eKr.

Paber

Esimene kirjalik kinnitus paberi kohta pärineb Hiinast. Kus Hiina õukondlane Ts’ai-Lun, tutvustas aastal 105 keisrile paberit ja selle valmistamise protsessi. Kuigi on tõenäoline, et paberit teati juba veidi varem, siis tegi Ts’ai-Lun palju paberi valmistamise tehnoloogia levitamiseks Hiinas.

Hiinlaste paberi valmistamine

Iidsete hiinlaste paberi valmistamine nägi laiaslaastus välja järgnev: taime, nagu näiteks kanepi, kiud leotati ühtlaseks massiks ehk mössiks. Mössi kurnati läbi raamiga riidest sõela, mis hilisemalt kandis ka kuivatusaluse rolli.

Paberi valmistamine puidust

Esimesed paberid puidumössist valmistas Charles Fenerty 1838 aastal. Kui ta töötades paberivabriku varustajane avastas, et paberit on võimalik valmistada ka puidumössist.

Comments are closed.